Preteky Okolo Slovenska 2021 sú na programe v dňoch od 15. do 19. septembra. Organizátori predbežne potvrdili, že Peter Sagan (BOH) sa pravdepodobne zúčastní najväčších domácich pretekov.
Aktualizácia 18.8.: Preteky bude vysielať televízna stanica Eurosport a organizátori potvrdili ďalšie mená (Sagan, Froome, Nizzolo, Hindley) >>>
Na preteky nastúpi 21 sedemčlenných tímov – z toho až tretina bude najvyššej kategórie World. Ide o celky BORA – hansgrohe, Deceuninck – Quick-Step, Astana – Premier Tech, Team DSM, Team BikeExchange, Israel Start-Up Nation a Team Qhubeka ASSOS.
Trasa Okolo Slovenska 2021 – z Košíc do Trnavy.
Preteky odštartujú atraktívnym večerným prológom historickými uličkami mesta Košice. Metropola východu bude dejiskom prvej etapy dlhej 151 km. Štart i cieľ bude na Rooseveltovej ulici. Počas prvej etapy sa pretekári popasujú s 5 vrchárskymi prémiami (nad Bukovcom, Štós, Folkmár, Jahodná a nad Bukovcom) a dvoma rýchlostnými (Medzev, Gelnica).
Druhá etapa so štartom pod Spišským hradom prevedie cyklistov cez Levoču, Spišskú Novú Ves, Vysoké Tatry až do Dolného Kubína. Počas 190 kilometrov sa bude bojovať o 2 rýchlostné prémie (v Spišskej Novej Vsi a Liptovskom Hrádku) a 2 vrchárske prémie (v Starom Smokovci a Štrbskom Plese).
Mapa Okolo Slovenska 2021
Tretia etapa prevedie jazdcov z Dolného Kubína cez Kysuce až do Považskej Bystrice. Na 194,2 km sa nachádzajú stúpania Lutiše, Semeteš, Manínska tiesňava a Čelkova Lehota – sedlo.
Posledná etapa má 159 kilometrov. Pelotón prevedie z Trenčianskych Teplíc cez Motešice, Zlatníky, Topoľčany, Hlohovec na Šúrovc na okruh v Trnave. V posledných kilometroch sa prejde cez Ružindol, Borovú, s návratom cez Suchú nad Parnou.
Päťetapové preteky majú kategóriu UCI 2.1 (tretiu najvyššiu po World Tour a Pro). Zostavovateľ trate Stanislav Holec na tlačovej konferencii uviedol, že profil sa prispôsobuje nasledujúcim majstrovstvám sveta vo Flámsku, ktoré majú zvlnený a klasikársky profil.
V 65. ročníku sa nemenili špeciálne dresy – žltý pre celkového víťaza, zelený pre víťaza bodovacej súťaže, biely s červenými bodkami pre najaktívnejšieho vrchára a biely pre najlepšieho mladého jazdca. Najlepší Slovák sa svojím dresom bude môcť predviesť iba na pódiu, keďže pravidlá nepovoľujú viac ako štyri špeciálne tričká.
Aktualizované: Prenos v televízii Eurosport
Preteky potvrdili, že dostali dotáciu 350-tisíc eur od vlády. Okrem RTVS sa tak preteky budú vysielať aj medzinárodne, v televízii Eurosport. Podľa predbežných informácií sa plánuje hodinový živý prenos z každého dňa.
V každom meste obľúbená jazda pre fanúšikov „Energia na kolesách“
Pre divákov v cieľových mestách bude i tento rok pripravený zaujímavý program. Na deti čaká tombola plná zaujímavých cien, aj stánky partnerov podujatia. Fanúšikovia popri trati i v cieli sa môžu tešiť na darčeky z reklamnej kolóny, ktorá pôjde v približne polhodinovom predstihu pred pelotónom. Všetko samozrejme, bude prebiehať v zmysle rešpektovania opatrení vlády SR, hlavného hygienika a usmernení UCI na zabránenie šírenia vírusu Covid-19.
Novinkou oproti predchádzajúcim ročníkom bude konanie obľúbenej jazdy pre fanúšikov v každom cieľovom etapovom meste.
Medzi víťazmi Lampaert i Alaphilippe
Okolo Slovenska majú počiatky v roku 1954, kedy prvý ročník vyhral Karel Nesl. Ako šli roky, po čisto česko-slovenských alebo maďarských víťazoch sa podujatie zo štvrtej skupiny pretekov dostalo na veľmi širokú mapu podujatí. V posledných rokoch tak triumf z tohto podujatia majú Petr Vakočalebo Mauro Finetto. Najúspešnejším mužom histórie je Čech Miloš Hrazdíra. Ten na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch získal tri triumfy. Najviac etáp má na konte Vlastimil Růžička, konkrétne sedem.
V roku 2017 sa udiala zásadná zmena – povýšenie do levelu 1, čo v praxi znamená, že po pretekoch s označením World Tour a Pro aj tu môžu štartovať World tímy. Prvý ročník v novej ére pretekov vyhral Jan Tratnika pro-konti stajne CCC.
To sa ešte len schyľovalo k historickej edícii 2018, ktorú vyšperkovali tímy Quick-Step Floors a Bora – hansgrohe. Žltý dres si obliekol súčasný majster sveta Julian Alaphilippe, časovku vyhral univerzálny klasikár Bob Jungels, v belgickom drese nastúpil Yves Lampaert, alebo poslednú etapu vyhral jeden z najväčších šprintérskych talentov Fabio Jakobsen. Vo vrchárskom drese sme videli Giulia Cicconeho, ktorý modrý vrchársky dres získal na Giro d’Italia a ten najcennejší, žltý, držal aj na Tour de France. Okrem toho bol na cestách víťaz najprestížnejších mládežníckych pretekov Tour de l’Avenir Tobias Foss.
V roku 2019 etapy vyhrali šprintéri svetového kalibru Alexander Kristoff, Arnaud Démare a Elia Viviani, žltý dres bral Yves Lampaert. V roku 2020 vyhral po tesnom súboji o sekundy Nemec Jannik Steimle (:dqt:). Tím Deceuninck – Quick-Step tak má z troch účasti tri tituly.
Zdroj: tlačová správa www.okoloslovenska.com