Najlepším obdobím na cykloturistiku v Chorvátsku je neskorá jar a začiatok jesene. Teploty sa nevyšplhajú do extrémov ako počas hlavnej sezóny v júli a auguste. Vo vnútrozemí sa teplota pohybuje medzi 22 až 26, v horách 15 až 22 a na pobreží 26 až 30 stupňov celzia. Možno sa dočkáte jedného až dvoch dní dažďa, no to nie občas na zahodenie. Mimo hlavnú sezónu je podstatne menej turistov. Tým pádom máte väčšiu šancu objednať ubytovanie priamo od domácich obyvateľov, ktoré je v Chorvátsku veľmi populárne. S menším počtom ľudí je i menší počet áut na cestách. To výrazne zvýši vašu bezpečnosť, pretože neznalosť ciest je u turistov bežná vec.
Ešte pred cestou by ste sa rozhodnúť, či si bicykel prenajmete priamo na mieste, alebo si ho vezmete so sebou. Pohodlnejšia je prvá možnosť, no mali by ste mať na mysli, že najmä aktívni cyklisti nezískajú taký komfort, na aký sú naučení. Sieť požičovní je najmä v prímorských oblastiach hustá. Kvalitných bicyklov za vyššie ceny je však málo, pretože klienti majú väčšinou záujem o priemerné verzie na kratšie trasy. Pri nich je cena približne 10 eur za jeden deň. Ideálnou možnosťou je teda vziať si so sebou vlastný bicykel. V tom prípade je však najvhodnejšia vlastná doprava. Pretože i keď máte k dispozícii vlaky, medzi Bratislavou a Chorvátskom, budete musieť viackrát prestupovať a cenovo to navyše nie je veľmi výhodné. V niektorých prípadoch ponúkajú cestovné kancelárie zájazdy pre fanúšikov cyklistiky, kde ponúkajú aj odvoz bicyklov, no tých je ako šafranu.
Chorvátsko je bezpečná krajina. Neznamená to, že môžete nechať váš bicykel bez zámku, no rozhodne sa nemusíte báť, že vám niekto ukradne kolesá alebo sedlo ako je to u nás bežnou praxou. Ľudia sú tu veľmi priateľskí a ochotní. Najpoužívanejší cudzí jazyk je angličtina. Mladá generácia ju ovláda pomerne dobre, takže sa v obchodoch, hoteloch, reštauráciách dohovoríte. V Dalmácii je napríklad hlavná cudzia reč nemčina. Často je počuť i taliančina, no každopádne reč „rukami – nohami“ zaberie určite.
Odporúčame cyklotrasy na ostrovoch. Tam sa určite pohybuje menej automobilov. Medzi ostrovmi jazdia malé prepravné lode, môžete si taktiež prenajať i vlastnú loď. Ak jazdíte na horských bicykloch, tak terén v horách býva kamenistý a tvrdý, takže treba byť nanajvýš opatrný. Plávanie je možné takmer všade a je bezpečné. Nenarazíte tu na medúzy a ani na žralokov. Miestna strava je bohatá a výživná. Pozostáva hlavne zo zeleniny, ovocia, rýb, olivového oleja a ovčích syrov. Taktiež si pochutnáte na dobrom a kvalitnom víne. Najznámejšie je Malvazija z oblasti Istria.
Tipy, fakty a rady
- Mena je Chorvátska kuna
- Voda z vodovodného kohútika je pitná
- Elektrická sieť je rovnaká ako u nás – 230V / 50Hz
- Linka 112 je zjednotené celoeurópske tiesňové telefónne číslo slúžiace na privolanie zložiek integrovaného záchranného systému
- Najvyššia hora je Dinara – 1 831 m.n.m
- 6 278 kilometrov pobrežia
- Vždy noste prilbu
- Hydratácia je veľmi dôležitá
- Noste so sebou minimálne niekoľko litrov vody a niečo pod zub
- Noste výrazné farby, aby vás rozpoznali autá
- Chráňte sa pred slnkom
- Nenoste počas jazdenia slúchadlá
- Nezabudnite signalizovať zmenu smeru na križovatkách
- Ak jazdíte v skupinách, tak dodržujte medzi sebou bezpečný odstup
- Lacné ubytovanie nájdete v súkromných apartmánoch na webe www.HRVATSKA.sk
Zdroj: meridienten.com, dromedar.sk