Hlavný tréner UAE Team Emirates Iñigo San Millán dotvára dobrý obraz o tom, aký silný Tadej Pogačar je. V nedávnom rozhovore pre španielsky Eurosport opisuje, aký bol tréning fenomenálneho Slovinca počas karantény. Ďalej tento športový lekár spomína, aké sú fyzické parametre 21-ročného víťaza Tour de France, ako mohol Tour vyhrať v 21 rokoch či aká je jeho strava a tréning.
San Milán sa narodil v roku 1971 a po vyštudovaní práva prišiel do Colorada, aby tam svoju kariéru preorientoval na športovú medicínu. Počas svojej kariéry sa staral o množstvo vytrvalostných športovcov, navyše však vytvoril výskumný tím zameraný na rakovinu, kardiovaskulárne choroby a cukrovku a ich spojenie s metabolizmom. Je profesorom na Colorado School of Medicine. Do profesionálnej cyklistiky sa dostal s tímom Garmin, keďže manažér celku Jonathan Vaughters si Millána sám prial. Spolupráca vyústila do víťazstva Rydera Hesjedala na Giro d’Italia 2012.
V roku 2018 sa do trénovania profesionálnych cyklistov Iñigo San Millán vrátil. Josean Fernández Matxin ako manažér UAE Team Emirates mu funkciu ponúkol. Jeho práca sa dá robiť na diaľku, stačia mu údaje z tréningu a komunikácia s jazdcami. Pred pár dňami ich jazdec Tadej Pogačar vyhral Tour de France vďaka neskutočnej forme v 20. etape. Vyhral časovku s náskokom 1:21 na exmajstra sveta Toma Dumoulina.
Iñigo San Millán o Pogačarovi:
„Stretol som sa s ním koncom roka 2018. Môj príchod do tímu sa približne časovo zhodoval s tým príchodom Tadeja, ktorý v tíme preteká od začiatku roka 2019. A vtedy som si uvedomil, o koho ide. Je to chlapec so skvelými fyziologickými vlastnosťami a spoločne s pôsobivými mentálnymi prednosťami vytvára jazdca podobný Indurainovi. Pred časovkou ste ho mohli vidieť na obrazovke. Bol uvoľnený, pokojný. Vie pracovať v tíme, je zdvorilý, skromný a má zmysel pre humor.“
O špeciálnych vlastnostiach Pogačara a premiére na Vuelte:
„Na univerzite som vyvinul špeciálnu platformu na meranie metabolizmu, v ktorej môžete pomocou troch kvapiek krvi merať mitochondriálne funkcie, využitie sacharidov, tukov a bielkovín, meranie úrovne únavy a zotavenia. A v týchto meraniach je Tadej s ostatnými cyklistami na úplne inej úrovni. Preto sme sa ho vlani nebáli zobrať na Vueltu, pretože pri jeho schopnostiach nehrozilo riziko vyčerpania. Ako lekár som vedel, že bude výkonnostne veľmi vysoko, ale bol som zvedavý, ako to zvládne psychicky. Bolo vidieť nielen to, aký silný bol, ale ako zvládal útočiť v poslednom týždni Vuelty na Plataforma de Gredos.“
O príprave pred Tour de France 2020:
„Vedeli sme, že silné predstavenie na Tour de France malo postupne so zlepšovaním jeho výkonu prísť. Ale byť prvý je niečo úplne iné. Na Vuelte mu mohlo chýbať asi tak 20 wattov na to, aby išiel na plný plyn a vyhral. Vedeli sme, že sa tam môže dostať o rok neskôr. Vtedy ešte vôbec neabsolvoval tréning v nadmorskej výške, čo by ho určite na Vuelte posilnilo. Je zrejmé, že v roku 2020 sa zlepšil. Pred svojimi silnými predstaveniami na Okolo Valencie a UAE Tour strávil tri týždne v Sierra Nevada v nadmorskej výške 2300 metrov nad morom.“
„Pred Tour bol v Sestriere, ale tam úplne tvrdo netrénoval. Intenzita prišla po tom, čo absolvoval Dauphiné, kde sa v piatich etapách išlo dosť tvrdo. Potom ešte osem dní trénoval a tým sa jeho forma pred Tour ustálila. Pred reštartom sezóny mal výhodu, že nemusel byť iba doma – v Monaku – ale odišiel do Slovinska a mohol voľne jazdiť.“
„V skutočnosti bol v máji taký fit, že na stúpaniach išiel také watty na kilogram, aké sme po ňom chceli na Tour de France. Dokonca som ho musel prosiť, aby týždeň vôbec netrénoval a nedotkol sa bicykla. Bol príliš silný. A urobil to.“
Posledná časovka bola prekvapením. Pogačar ju išiel bez wattmetra.
„Čakal som výkon v horách, ale tú porážku Rogliča v časovke nie. V závere Grand Tours veľmi záleží na tom, ako ste vyšli z kopcov a ako ste na tom v zotavení. A v tom je Tadej vynikajúci. Wattmetre sme nepotrebovali ani na jednom z jeho bicyklov. Povedali sme mu, aby išiel naplno, lebo sme vedeli, že si to vie za hodinu rozložiť, čo je pri jeho 65 kilogramoch asi 415 wattov.“
Ako Pogačar trénuje:
„Väčšinou trénuje sám a robí to, čo sme mu naplánovali. Typickým týždňom pre neho je šesť dní bicyklovania, päť osamote s minimom prestávok a v jednom trénuje so svojou priateľkou Urškou Žigartovou [tiež cyklistka za tím Alé BTC Ljubljana, majsterska Slovinska v časovke, pozn. red.]. Zvyčajne sa zastavia v kaviarni. Potom jeden deň odpočíva. Posilňovni s vybavením sa venuje iba cez zimu, každý deň vtedy trénuje pružnosť a pevnosť v strede tela. Nedodržuje žiadnu z módnych diét, ale jeho strava je pre športovca typická – veľa sacharidov a čo najzdravšie produkty.“